Jak na udržitelné stavebnictví s využitím dřeva, modulů a prefabrikátů? Co v Česku dosud brání jejich většímu rozvoji a jaká je praxe v zahraničí? Tato témata otevřela konference Budoucnost českého stavebnictví: Kombinované, modulární a prefabrikované stavby?, která se uskutečnila v rámci stavebního veletrhu For Arch 18. 9. 2024 v organizační režii Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Diskuze nabídly odborný pohled na danou problematiku očima stavebních firem, investorů, architektů i veřejného sektoru. Panelisté se zaměřili na technologická řešení udržitelné výstavby, její energetické i ekonomické parametry, ale také na současné legislativní možnosti a překážky.
Blíže byla představena metoda kombinovaného stavitelství, CREE, kterou využije architektonické studio Qarta Architektura ve spolupráci se stavební firmou SYNER jako první v Česku, a to u projektu Nová Kutnohorská v Liberci. Příspěvky dalších panelistů se soustředily také na modulární výstavbu a její přínos při výstavbě veřejných budov, jako jsou školy, školky nebo nemocnice.
Jako závěr konference lze vypíchnout zejména to, že společným jmenovatelem udržitelné výstavby je prefabrikace, která se týká jak kombinovaných, tak i modulárních staveb. Prefabrikované mohou být celé části budov s využitím ekologických materiálů, jako je zejména dřevo, tak i betonu, kterému ve stavebnictví rozhodně neodvodnilo. Díky prefabrikaci a kombinaci s dalšími materiály však může být využíván efektivněji. Řečníci konference zároveň na konkrétních projektech ukázali, že moderní prefabrikace nemá nic společného s nevzhlednými, unifikovanými panelovými domy a sídlišti, ale naopak, že design a důraz na estetiku je nedílnou součástí těchto projektů.
Záznam celé konference si můžete poslechnout na https://ceec.eu/konference/budoucnost-eskeho-stavebnictvi-kombinovane-stavby/.